Home ΚοινωνίαΕπικαιρότητα Κυπελλούχος ΕΠΣ Σάμου 2023-2024 ο Διαγόρας

Κυπελλούχος ΕΠΣ Σάμου 2023-2024 ο Διαγόρας

by ikariaki.gr
1,9K views

Σε έναν δραματικό τελικό ο Διαγόρας πήρε τον τίτλο της χρονιάς απέναντι στην Ένωση σε έναν αγώνα που κρίθηκε στα πέναλτι!

η διαδικασία των πέναλτι με 4-3 με τον τερματοφύλακα του Διαγόρα Παροίκο να σφραγίζει τον τίτλο αφού απέκρουσε το τελευταίο πέναλτι από τον Γιώργο Θύμιο.

Ο αγώνας στο Δημοτικό Στάδιο Ικαρίας στον Άγιο Κήρυκο που πρόσφατα μετονομάστηκε σε ”Βασίλης Λαρδάς” ξεκίνησε με πολύ δυνατές μονομαχίες και από τις δύο ομάδες.

Η φάση που ”άναψε” τα αίματα στο πρώτο ημίχρονο ήταν η ανατροπή του επιθετικού του Διαγόρα Κούβδου στο 32′ με τον Διαγόρα να ζητάει πέναλτι που όμως δεν δόθηκε από τους διαιτητές, λίγο πρίν το τέλος του ημιχρόνου με την Ένωση να έχει ανεβάσει την επιθετική της δραστηριότητα με 2 συνεχόμενα κόρνερ, ο Παπαδόπουλος βρήκε τρόπο να νικήσει τον Παροίκο και να γράψει το 1-0, σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε με την ίδια δυναμική και τις δύο ομάδες να μπαίνουν σε μονομαχίες αλλά και συνεχόμενες φάσεις με την Ένωση να επισκέπτεται τα καρέ του Διαγόρα χωρίς όμως να βρίσκει τρόπο να διπλασιάσει τα τέρματα της.

Αυτό το κατάφερε όμως ο Διαγόρας που μετά το πέναλτι που καταλογίζεται κατά της Ένωσης ο Κούβδος φέρνει το μάτσ στα ίσια στο 57′ και 1-1.

Η συνέχεια ανέβασε ακόμα περισσότερο την ένταση του αγώνα και στο 80 σε χέρι που έκανε ο Σιδέρης αντικρίζει δεύτερη κίτρινη κάρτα και παίρνει τον δρόμο προς τα αποδυτήρια, η Ένωση συνεχίζει τον αγώνα με 10.

Φτάνουμε στο 87‘ όπου ακυρώθηκε γκόλ του Διαγόρα μετά από παράβαση που καταλόγισε ο διαιτητής για οφσάιντ

Τις ομάδες έδειχνε εκτός από το πάθος για την νίκη ότι άρχισαν να τις καταλαμβάνει και η κούραση και με το 1-1 μπήκαμε στην παράταση.

και στα δύο δεκαπεντάλεπτα καμία ομάδα δεν βρήκε τον δρόμο για να σκοράρει και η διαδικασία των πέναλτι είναι γεγονός.

Πρώτος ο Διαγόρας με τον Ρενιέρη έχασε το πέναλτι ενώ ο Πρένι από την Ένωση σκόραρε και 1-0

Δεύτερος ο Κόχυλας Ξ. σκοράρει για τον Διαγόρα ενώ ο Κυριαζής της Ένωσης έστειλε την μπάλα πάνω από το τέρμα και το σκόρ 1-1

στη συνέχεια ο Τσαπαλιάρης σκοράρει για τον Διαγόρα και κάνει το 2-1, όπως επίσης και ο Σταματόπουλος της Ένωσης νικάει τον Παροίκο γράφοντας το 2-2. Ο Κούβδος του Διαγόρα σκοράρει με το σκορ να γίνεται 3-2 και ο Ιωαννίδης από την Ένωση φέρνει το σκορ στο 3-3.

Στη συνέχεια ο Αντρέας Καψής σκοράρει και γράφει το 4-3, στην τελευταία εκτέλεση ο Θυμιός δεν καταφέρνει να κερδίσει τον τερματοφύλακα του Διαγόρα και ο Παροίκος πιάνοντας το σουτ δίνει στον Διαγόρα το πρώτο του Κύπελλο.

Ήταν μια γιορτή του αθλητισμού η οποία έγινε με κάθε επισημότητα και τα είχε όλα!

Τιμή σε όσους διακρίθηκαν (Κ-12 Ίκαρο, Κ-14 ΑΟ Μεσαριά, τον Βασίλη Λαρδά και τον Πέτρο Σκρίνιο, τους αθλητές Σιδερή Κούβδο 17 τέρματα (πρώτος σκόρερ) και ο Ελευθέριος Πλακίδας για Fair Play, επίσης βραβευθηκαν από τους γονείς των παιδιών που παίζουν στον Διαγόρα οι προπονητές Κωνσταντίνος Μιχάλης και Σαράντος Καρίμαλης

Δυνατό παιχνίδι, και πολλές συγκινήσεις με ανατροπές στο σκορ.

Να αναφέρουμε και να συγχαρούμε πως περιμετρικά του αγωνιστικού χώρου ήταν οι αθλητές από το παιδικό τμήμα του Διαγόρα που επί 3 ώρες καθόντουσαν στις θέσεις που είχαν υποδειχθεί βοηθώντας με τις μπάλες που φεύγαν εκτός αγωνιστικού χώρου.

Οι εξέδρες ήταν γεμάτες από φιλάθλους που ταξίδεψαν -οι περισσότεροι- από τις Ράχες και έδωσαν παλμό στην ομάδα.

Οι εκατοντάδες που παρακολούθησαν τον αγώνα από την μετάδοση της Ικαριακής Ραδιοφωνίας δίνουν και αυτοί το δικό τους μήνυμα ότι επιβραβεύονται και οι σωστές καλύψεις αγώνων στην Ικαρία.

Συγχαρητήρια στους αθλητές όλων των ομάδων, θέλουμε επίσης να ευχαριστήσουμε την ΕΠΣ Σάμου για την πολύ καλή συνεργασία στις τεχνικές λεπτομέρειες και την αδειοδότηση κάλυψης του Τελικού, τις διοικήσεις των σωματείων που μας έδωσαν και εκείνοι τις δικές τους συμβουλές.

Ευχόμαστε αυτός ο τίτλος να φέρει ακόμα περισσότερη ανάπτυξη στον αθλητισμό στα νησιά μας.