Home ΚοινωνίαΑιγαίο Έκανε το 2-1 ο ΦΟΒ 70-64 τον Όμηρο

Έκανε το 2-1 ο ΦΟΒ 70-64 τον Όμηρο

by ikariaki.gr
34 views

Ο ΦΟΒ αναδείχθηκε νικητής απέναντι στον Όμηρο Καλλιμασιάς στον πρώτο τελικό των φετινών πλέι οφ της Τ.Ε. ΕΟΚ Χίου έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Ικαριώτη Στέργιο Μυτιληνού 22(2). Στο κατάμεστο Βούρειο έγινε πραγματικό ντέρμπι με τους παίκτες του Κώστα Αμέντα να μπαίνουν δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και να πηγαίνουν στο ημίχρονο με διαφορά 14 ποντων 44-30. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ομήρου κατάφερε να φέρει το ματς στους 2 πόντους 66-64 ένα λεπτό πριν το τέλος. Εκεί ο δικός μας Στέργιος Μυτιληνού με κλέψιμο δικό του και καλάθι σημείωσε το 68-64 και στην συνέχεια με 2 στις 2 βολές δικές του έγραψε το τελικό σκορ 70-64.Η σειρά μεταφέρεται για το Σάββατο 18-05.

Πραγματοποιήθηκε ο 1ος τελικός στο πρωτάθλημα της Α’Ανδρών με τον ΦΟΒ να κερδίζει με 70-64 τον Όμηρο και να κάνει το 2-1 στις μεταξύ τους νίκες με τον πρωταθλητή να αναδεικνύεται στις 4.Στο κατάμεστο Βούρειο έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι με το 1ο δεκάλεπτο να πηγαίνουν πόντο πόντο οι δυο ομάδες και να βρίσκει το ΦΟΒ μπροστά με 19-18 μετά βρήκε λύσεις και πίρε την διαφορά στο σκορ μέχρι και 14 πόντους στο ημίχρονο 44-30 και την κράτησε μέχρι τέλος με την ομάδα του Ομήρου να καταφέρνει 2 λεπτά πριν το τέλος να το φέρνει το παιχνίδι στο 63-65 αλλά να είναι άστοχος (κυρίως στις βολές) με τον ΦΟΒ να είναι πιο εύστοχος και να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα.

ΦΟΒ-Ομηρος 70-64

Δεκάλεπτα:19-18, 25-12, 13-18, 13-16

ΦΟΒ(Αμέντας) Ροκας 12(2), Λαμπρινούδης 8(2), Πνευματικουδης, Λεγάτος 4, Πατελίδας 4, Παρμενίδης, Γιαννακός 13, Καρύτης, Μυτιληνού 22(2), Γεωργιαδης 7(1), Αργυρούδης, Κουντουριαδης

Ομηρος(Μπόλιας) Ζυγουρας, Μοσχούρης 9(1), Τσιριγωτης 9(2), Φεγκουδακης 7, Χατζηλαμπρου Μαρ, Μακριδης 8, Ανδρεάδης , Χατζηλάμπου Εμ 18(3), Κανελλόπουλος 2, Σιμιτσάκης ,Χαμέτης 11(2), Μιχαλιός

Ο ραδιοσταθμός της Ικαρίας με ζωντανό πρόγραμμαενημέρωσης και ψυχαγωγίας.