Home ΑθλητισμόςΜπάσκετ Μπάσκετ: Επικράτηση -εκτός έδρας- του Ικάρου επί της Αναγέννησης

Μπάσκετ: Επικράτηση -εκτός έδρας- του Ικάρου επί της Αναγέννησης

by ikariaki.gr
5 views

ikaros - anaggenisiΈπειτα από ένα συναρπαστικό αγώνα που χαρακτηρίστηκε από τις έντονες συγκινήσεις (εναλλαγή σκορ) ειδικά στο 4ο δεκάλεπτο, τα πολλά φάουλ, τις ωραίες φάσεις, τελικά ο Ίκαρος κατόρθωσε ν’ αποδράσει με το ρόζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας της Αναγέννησης στο ντέρμπυ κορυφής με 61 – 63. Τα δεκάλεπτα: 20-11, 28-31, 43-45, 61-63.

Η Αναγέννηση είχε αρκετές και σημαντικές αγωνιστικές ελλείψεις, ενώ τα πολλά φάουλ που σφυρίχτηκαν εκατέρωθεν, προκάλεσαν αρκετό εκνευρισμό στους παίκτες αλλά και στους θεατές. Η νίκη δίκαια πήγε στον Ίκαρο που είχε περισσότερες και πιο αξιόπιστες λύσεις από τον πάγκο. Ο τραυματισμός του Νικολαϊδη και η αποχώρηση του Ροντογιάννη στο 3ο δεκάλεπτο με 5 φάουλ, επηρέασαν σημαντικά την αγωνιστική απόδοση της Αναγέννησης.

Ο Ίκαρος πλέον κρατά την τύχη στα χέρια του, αφού τις ομάδες του Καρλοβάσου, του Πολυκράτη και της Αναγέννησης, τις αντιμετωπίζει στην έδρα του.