Home ΚοινωνίαΕπικαιρότητα Α.Γ.Σ. Διαγόρας Ικαρίας – Νέες Δραπετσώνας 2-0 , Β’ Εθνική Γυναικών

Α.Γ.Σ. Διαγόρας Ικαρίας – Νέες Δραπετσώνας 2-0 , Β’ Εθνική Γυναικών

by ikariaki.gr
58 views

Έγινε την Κυριακή 17 Μαρτίου το μεσημέρι ο αγώνας των γυναικών του Α.Γ.Σ. Διαγόρα με τις γυναίκες του σωματείου Νέες Δραπετσώνας, σε ένα υπέροχο και ηλιόλουστο κυριακάτικο μεσημέρι στο δημοτικό γήπεδο Ευδήλου.

Υπό το διαιτητικό τρίο Γ. Τσαρνά (διαιτητή), Π. Κερτζεμέκη (α’ βοηθού), Δ. Σκουδριανού (β΄ βοηθού) οι ομάδες μπήκαν στο γήπεδο.

Ο αγώνας ξεκίνησε και από το πρώτο λεπτό είδαμε την ομάδα του Διαγόρα να μπαίνει ζεστά στο παιχνίδι, χάνοντας μια ευκαιρία στο πρώτο λεπτό με την Κουτσού. Στο αμέσως επόμενο λεπτό σε μια υπέροχη επίθεση και εναλλαγή της μπάλας ανάμεσα στην Κουτσού και στην Ε. Κατέχη η τελευταία σημείωσε το πρώτο γκολ για τον Διαγόρα ξεσηκώνοντας την πολυπληθή εξέδρα, που με συνθήματα παρότρυνε τα κορίτσια της Ικαρίας για ακόμα μεγαλύτερες επιτυχίες.

Η ομάδα των κοριτσιών των Νέων Δραπετσώνας αντέδρασε στο 10΄ και στο 15΄ με την Κορομπίλια που είχε δυο χαμένες ευκαιρίες.

Όμως η ομάδα του Διαγόρα είχε πλέον τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και στο 16’ ήλθε το δεύτερο γκολ με την Ε. Κατέχη. Το πάθος της όμως της στοίχισε μια κίτρινη κάρτα στο 19΄.

Βέβαια η επιθετική δραστηριότητα του Διαγόρα συνεχιζόταν και είχαμε άλλες δυο καλές ευκαιρίες στο 21΄με την Κουτσού και στο 27΄ με την μικρούλα Ε. Καρούτσου.

Οι Νέες της Δραπετσώνας προσπάθησαν να αντιδράσουν και είχαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου τρείς καλές ευκαιρίες στο 30΄με την Παναγάκου, στο 33΄με την Κανελλοπούλου και στο 40΄με την Α. Παπαδοπούλου.

Στο β΄ ημίχρονο η πίεση και οι έλεγχος του αγώνα από την ομάδα του Διαγόρα συνεχίζεται, αλλά υπάρχουν και οι αντεπιθέσεις των Νέων Δραπετσώνας, όπως αυτή στο 50΄ με την Α. Παπαδοπούλου. Στο 51΄θα δεχθεί κίτρινη κάρτα η Κ. Κατέχη.

Ο αγώνας μέχρι το τέλος του είχε συνεχόμενες φάσεις που οι γυναίκες του Διαγόρα πίεζαν συνεχώς όπως αυτή στο 70΄ που η Καλλιμούκου με δυνατό σουτ ανάγκασε την τερματοφύλακα της Δραπετσώνας Κουζέλη να στείλει την μπάλα κόρνερ, που βέβαια δεν είχε μετά την εκτέλεση του θετικό αποτέλεσμα για τον Διαγόρα.

Στο 76΄ είχαμε την τελευταία χαμένη ευκαιρία με την Κουτσού και ο αγώνας έληξε με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου : 2 – 0 υπέρ του Διαγόρα.

Σαν συμπέρασμα θα πούμε ότι είδαμε ίσως την καλύτερη εμφάνιση της ομάδας της Ικαρίας, με σωστό στήσιμο, πολλές και καλές πάσες, σωστή επίθεση και κέντρο, αλλά και στην άμυνα δεν τα πήγαν άσχημα. Η τερματοφύλακας του Διαγόρα Ρουβέλα βέβαια ήταν κι αυτή πολύ καλή.

Διακρίθηκαν εκτός από την Κουτσού η Κ. Κατέχη και η Καλλιμούκου στην επίθεση, έκπληξη για άλλη μια φορά η μικρούλα Ε. Καρούτσου, που δεν υπολόγιζε τίποτα και ΄… «ήταν μέσα» σε όλες τις φάσεις, όπως και στην άμυνα η Χαιντούτη δεν άφηνε να περάσει κάποια εύκολα μαζί με την Μαλέ. Γενικά ο προπονητής του Διαγόρα μας έκανε την πιο ευχάριστη έκπληξη με την ομάδα και το στήσιμο της που μας παρουσίασε, κάνοντας μια εξέδρα να τραγουδάει και να φωνάζει συνθήματα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Η ομάδα της Δραπετσώνας έδειχνε να τα έχει χαμένα, αλλά ίσως ήταν και το πιεσμένο πρόγραμμα που είχε σχεδιάσει για τη μετάβαση της και την αποχώρηση από το νησί μετά από αυτό τον αγώνα, κάτι που ίσως δικαιολογεί την μειωμένη απόδοση τους, λόγω της ταλαιπωρίας. Έτσι όμως δεν διοργανώνεται, κατά την άποψη μας, ένα ταξίδι για αγώνα εκτός έδρας, πρέπει οι αθλήτριες να έχουν τον χρόνο να ξεκουραστούν πριν τον αγώνα και μετά πάλι να έχουν τον χρόνο τους, αλλά αυτό είναι απόφαση της διοίκησης της ομάδας τους και κατά συνέπεια δεν μας πέφτει λόγος, απλά το σχολιάζουμε.

Καλή η διαιτησία των κ.κ. Τσαρνά, Κερτεμέκη, Σκουδριανού.

Α.Γ.Σ. Διαγόρας : Ρουβέλα, Καστανιά, Συργιάννη, Κοτσαμπά, Μαλλέ, Χαϊντούτη, Κουτσού, Ε. Καρούτσου, Ε. Κατέχη, Κ. Κατέχη(64΄Κράτσα), Καλλιμούκου

Αναπληρωματικές : Κ. Καρούτσου, Στενού, Παπαϊωάννου, Καρίμαλη, Tudose

Νέες Δραπετσώνας : Κουζέλη, Σιδέρη, Κουτσουμπού, Λωρίτη, Παναγάκου(46΄Μικιρδιτσιάν – Τσίγκου) Σίσκου, Κορομπίλια, Κανελλοπούλου, Ζευγώλη, Π. Παπαδοπούλου, Α. Παπαδοπούλου

Αναπληρωματικές : Διβανέ, Κακαράντζα, Sako, Καλσή