Home Αθλητισμός Διαγόρας – Ίκαρος: 4-0 | Πλούσιο θέαμα στο Ικαριώτικο ντέρμπι

Διαγόρας – Ίκαρος: 4-0 | Πλούσιο θέαμα στο Ικαριώτικο ντέρμπι

by ikariaki.gr
302 views

Α.Γ.Σ Διαγόρας Ραχών – Π.Α.Σ. Ίκαρος 4 – 0

Σήμερα το πρωί (11.30 π.μ.) στο Δημοτικό γήπεδο Ευδήλου έγινε ο αγώνας του δεύτερου γύρου του Κυπέλλου της Ε.Π.Σ. Σάμου μεταξύ των ομάδων της Ικαρίας Α.Γ.Σ. Διαγόρα Ραχών και Π.Α.Σ. Ίκαρου, ένα ας πούμε «Ικαριώτικο ντέρμπυ».

Οι ομάδες που παρατάχτηκαν μπροστά στο διαιτητικό τρίο στο γήπεδο κατέβηκαν με τις εξής συνθέσεις :

Α.Γ.Σ. Διαγόρας : Καρούτσος Κ., Ρενιέρης Ν., Καπάϊ Ν., Τσαπαλιάρης Κ., Καριμαλης Ε., (Αρχηγός), Σπανός Σ., Βρούλος Ν., Κούβδος Ι., Κατέχης Α., Καρίμαλης Μ., Πλακίδας Ε.,

(Αναπληρωματικοί) Καρούτσος Α., Λαμπράκης Ι., Κούβδος Σ., Παροίκος Ε., Κόχιλας Ν., Καρούτσος Ν. – Ε., Λομβαρδάς Κ.

Π.Α.Σ. Ίκαρος : Μαρκάκης Δ., Πούλος Μ., Πούλος Σ., Καζάλας Χ., Χερουβής Γ., Γαγλίας κ., Πούλος Ζ.,(Αρχηγός), Μελλάς Σ., Περρής Μ., Περρής Δ., Καραγιαννάκης Δ.

(Αναπληρωματικοί) Μπραχιμάϊ Κ., Κουφαδάκης Α., Γκότσης Κ., Ντεμάϊ Α.

Ο αγώνας ξεκίνησε με αναγνωριστικό παιχνίδι στην αρχή, με φάσεις και στις δυο περιοχές του γηπέδου, αλλά σιγά – σιγά ο έλεγχος του γηπέδου ήλθε προς την ομάδα του Διαγόρα, χωρίς όμως η ομάδα του Ικάρου να αφήνει ανεκμετάλλευτες τις φάσεις που είχε την κατοχή της μπάλας, όμως στο τελικό αποτέλεσμα και η μια ομάδα και η άλλη δεν είχαν επιτυχία.

Από τα μέσα του ημιχρόνου ο Διαγόρας είχε γίνει αρκετά επικίνδυνος με αποτέλεσμα στο 28ο και στο 35ο και 36ο λεπτό ο Μ. Καρίμαλης του Διαγόρα από καλή θέση δεν έβαλε την μπάλα στην εστία του Ικάρου.

Στο 37ο λεπτό έγινε η πρώτη αλλαγή του Ικάρου με τον Α. Γκότση στη θέση του Σ. Μελλά.

Στο 43ο λεπτό έγινε το 1-0 για την ομάδα του Διαγόρα με γκολ του Σ. Σπανού, με σουτ μέσα από την μικρή περιοχή.

Στις καθυστερήσεις του α΄ ημιχρόνου δέχτηκε κίτρινη κάρτα ο Κ. Τσαπαλιάρης του Διαγόρα για σκληρό μαρκάρισμα αντιπάλου.

Με το σκορ να παραμένει στο 1-0 πήγαμε στα αποδυτήρια μέχρι την έναρξη του β΄ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου και οι δυο ομάδες έκαναν από μια αλλαγή, ο Διαγόρας με τον Ν.-Ε. Καρούτσο στη θέση του Ε. Πλακίδα και ο Ίκαρος με τον Α. Ντεμάϊ στη θέση του Μ. Περρή. Επίσης στο 56ο λεπτό ο Διαγόρας έκανε άλλη μια αλλαγή με τον Σ. Κούβδο στη θέση του Ν. Βρούλου.

Στο 57ο λεπτό η ομάδα του Ικάρου υπέπεσε σε πέναλτι που εκτέλεσε με επιτυχία ο Μ. Καρίμαλη, ανεβάζοντας το σκορ στο 2-0.

Στο 60ο λεπτό ο Ίκαρος έκανε μια αλλαγή ακόμα με τον Α. Κουφαδάκη στη θέση του Γ. Χερουβή.

Στο 61ο λεπτό η ομάδα του Διαγόρα διαμόρφωσε το σκορ σε 3-0 με κεφαλιά του Ν. Ρενιέρη.

Στο 65ο και 72ο λεπτό ο Διαγόρας έκανε και τις άλλες τρεις αλλαγές που δικαιούται με τον Κ. Λομβαρδά στην θέση του Κ. Τσαπαλιάρη, του Σ. Κούβδου στη θέση του Ι. Κούβδου και του Ν. Κόχιλα στη θέση του Μ. Καρίμαλη.

Στο 75ο λεπτό έγινε άλλη μια αλλαγή από τον Ίκαρο με τον Κ. Μπαχιμάϊ στη θέση του Δ. Καραγιαννάκη.

Στο 80ο λεπτό έγινε το σκορ 4-0 με κεφάλι του Α. Κατέχη του Διαγόρα.

Στο 81ο λεπτό πολύ καλή ευκαιρία για τον Διαγόρα με τον Ν. – Ε. Καρούτσο.

Στο 90ο λεπτό έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία να μειώσει το σκορ ο Ίκαρος με τον Α. Κουφαδάκη.

Ο αγώνας έληξε με το σκορ Α.Γ.Σ. Διαγόρας – Π.Α.Σ. Ίκαρος 4 – 0

Αυτό που έχουμε να σχολιάσουμε για τις δυο ομάδες είναι ότι ο Διαγόρας με σαφώς πιο δεμένο σύνολο, με τα νέα παιδιά μαζί με τους παλιούς παίχτες, είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα (ιδιαίτερα στο β΄ ημίχρονο). Η ομάδα του Ικάρου, με τα νέα παιδιά που έχουν μπει στην ομάδα, παρουσιάζει ένα καλό σύνολο που με λίγους αγώνες ακόμα θα «φτιάξει» μια δυνατή ομάδα. Έχουν και την ταχύτητα και την τεχνική που έχει και η ομάδα του Διαγόρα, απλά θέλουν ακόμα αρκετούς αγώνες και η ομάδα του Ικάρου θα φτιάξει μια πολύ δυνατή ομάδα. Να ευχηθούμε και στους δυο εκπροσώπους του Ικαριώτικου ποδοσφαίρου καλή πορεία στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο ραδιοσταθμός της Ικαρίας με ζωντανό πρόγραμμαενημέρωσης και ψυχαγωγίας.